Artykuły Patryka Witczuk..

Wpis

czwartek, 14 listopada 2013

Technologia - kiedyś i dziś..

 

 

TECHNOLOGIA - KIEDYŚ I DZIŚ..

Jeszcze kilka lat temu, na początku XXI wieku, nikt nie myślał o ultranowoczesnych smartfonach, telewizorach 60-calowych i z 3D, czy o cienkich tabletach.. Poniżej kilka sprzętów elektronicznych kiedyś i dzisiaj. Zmiany są kolosalne i porażające. Telewizory, telefony, a nawet pralki, lodówki i żelazka - to wszystko diametralnie się zmieniło.. 
Oczywiście na lepsze. Nie było Facebooka, a wiadomości wysyłano pocztą. Miłego czytania!


1. Telewizory

Sprzęt bardzo ważny w każdym (przynajmniej) domu. Dzięki niemu możemy obejrzeć ulubiony serial, mecz piłkarski, dowiedzieć się o sytuacji w kraju i sytuacji.. Obecnie mamy do wyboru wiele rodzajów odbiorników - inne bardziej płaskie, z technologią 3D i HD, inne - troszkę "większe" i z funkcją oszczędzania energii.. Najlepsze telewizory, mogą obecnie kosztować nawet do 10 tysięcy złotych.. Ale jak było zatem kiedyś ? Otóż pierwszy telewizor (o ile można to tak nazwać - była to bardziej zbitka kabli i metalowych części z ekranem) opracował Karl Ferdinand Braun, jego prototyp wykorzystywał ruchomą tarczę Nipkova i zmodyfikowaną lampę elektronową Williama Crookes'a. W 1898 roku M. Wolfke opatentował system telewizji bezprzewodowej, opartej o fale elektromagnetyczne. Do analizy obrazu wykorzystał ruchomą tarczę Nipkova i jako źródło modulowanego światła, rurę Geislera.. Tak to się zaczynało. Później zaczęto wprowadzać stopniowo system telewizji kolorowej - pierwszy powstał w USA i nosił nazwę NTSC. Powstały w 1959 roku, telewizor prosto ze Szwecji marki Lumavision, był uważany za "designerski" i cieszył się dużą popularnością wśród użytkowników..
Tak więc po krótce to wszystko zaczynało się. Różnica jest wielka.. A za kilka lat, możemy wogóle się zaskoczyć - co wymyślą twórcy telewizorów? Na pewno będzie to coś szalonego..

2. Telefony

No i to co posiadają nawet małe dzieci - urządzenie zwane telefonem.. W obecnych czasach jest to gadżet bez którego nie wyobrażamy sobie reszty dnia.. Możemy komunikować się z kim chcemy i gdzie chcemy (chyba że nie ma zasięgu). Możemy także grać i pracować na nich. Więcej opcji posiadają oczywiście smartfony, urządzenia przypominające mini komputery. Co najważniejsze, obecne telefony komórkowe możemy sobie swobodnie przenosić. Kiedyś przecież nie było to dostępne. I albo byłeś w domu, albo nie odebrałeś telefonu.. Jak to wszystko się kształtowało ? Jeszcze - jak wspominałem na wstępie - na początku obecnego wieku, były to typowe i jakże znane "cegiełki z wystającą antenką"...
Otóż za wynalazcę telefonu uważa się Aleksandra Bella , który pierwszy opatentował ten wynalazek, choć tak na prawdę wszystko zaczęło się wcześniej. Jeden z pierwszych telefonów, skonstruował Włoch Antonio Meucci. Jego żona zachorowała, a Meucci skonstruował telefon, żeby kobieta mogła z mieszkała dzwonić do warsztatu. Następnie Meucci tak pozmieniał wszystko, żeby można było dzwonić na odległość. Patent (by nikt nie "ukradł" pomysłu), był jednak zbyt drogi... Pojawiały się później jeszcze takie osoby jak Niemiec Philipp Reis.
W roku 1876, dwóch wynalazców, Elisha Gray i Alexander Bell, samodzielnie zaprojektowali swoje telefony. Obaj mężczyźni szybko udali się do urzędu patentowego z różnicą kilku godzin; Bell opatentował jako pierwszy swój telefon. Obaj mężczyźni stoczyli jakże znaną "wojnę prawną" o wynalezienie telefonu, którą wygrał Alexander. Telegraf i telefon są zbudowane na bazie przewodów elektrycznych, a sukces telefonu Bella wyniknął bezpośrednio z jego prób udoskonalenia telegrafu..
Powróćmy do czasów teraźniejszych. Każdy teraz produkowany telefon (bardziej smartfon), posiada dostęp do internetu, Wi-Fi.. Jest tego mnóstwo. Kiedyś ludzie nie mieli takich bajerów. Niektórzy nigdy nawet nie doczekali do pierwszych telefonów. Najlepsze jest to, że kilka wieków wstecz, ludność porozumiewali się... za pomocą dwóch metalowych naczyń (coś bardziej jak puszka), połączonych drutem z także metalu.. Czy ta informacja jest prawdziwa i czy faktycznie tak było? Nie wiadomo..
Teraz telefony pozwalają nam na wysyłanie wiadomości, kiedyś nawet nie było takiej "opcji". Chcielibyście mieć takie "telefony" teraz? ;) Never!..

3. Komputery/Laptopy

Tak, coś kolejnego, szalenie ważnego w naszym codziennym życiu - komputer i laptop. Dzięki tym urządzeniom, możemy swobodnie serfować po sieci, pracować, grać w gry...
Obecnie komputery wychodzą już pomalutku z mody, więcej produkowanych jest - co nie powinno dziwić - laptopów. Obecnie mają one wiele możliwości, począwszy od systemu operacyjnego Windows 8 (pamiętamy czasy, gdy "królowały" Windows 95 i 98;) ), a skończywszy na dotykowych ekranach. Oczywiście, komputery stacjonarne też mają taką możliwość. Według użytkowników, najlepszymi dotykowymi komputerami "stojącym" są te firmy Asus. Tyle że ich cena też nie jest zbyt niska - najtańszy kosztuje około 4000 złotych.
Teraz krótka historia powstawania tych urządzeń. Najpierw laptopy - pierwszym, urządzeniem z tej kategorii, był DYNABOOK.
Jego projekt stworzył Alan Kay w laboratoriach Xerox Parc. Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, który mieścił się w torbie, był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation. Komputer ten był używany w programie NASA dotyczącym promów kosmicznych we wczesnych latach 80. Komputer miał 340 kB RAM (!), obudowę ze stopu magnezu oraz podświetlany wyświetlacz. W USA kosztował 8000-10000 USD, czyli około 20 paru tysięcy naszych. Laptop jest zatem "świeżakiem", w porównaniu do komputera stacjonarnego.
Te zbudowali Amerykanie - J. V. Atanasoff i C. Berry, choć bardziej to był taki prototyp. Atanasoff-Berry Computer (ABC), skonstruowana w 1939 roku przez Johna Atanasoffa i jego studenta Clifforda Berry'ego (stąd ta nazwa) kosztem 650 USD maszyna do rozwiązywania układów równań algebraicznych liniowych, uważana za pierwszy działający prototyp specjalizowanego komputera - z uwagi na zastosowanie przez konstruktorów lamp elektronowych.
1943 Colossus - pierwszy komputer zbudowany w W. Brytanii z 1.500 lamp. Przeznaczony do zastosowań wojskowych - rozpracowanie sposobu działania niemieckiej Maszyny Lorenza.
Utworzony w 1943 roku, ENIAC - Skonstruowany przez J.P. Eckerta i J.W.
Mauchly'ego. Pierwszy elektroniczny komputer, pamięta 20 liczb. Zbudowany jest z 500.000 elementów i waży 30 ton. Nie miał pamięci operacyjnej (był bardzo słaby imało wydajny). Był używany do obliczeń. Używany do 1955..
Podsumowując, gdyby kiedyś ludność miała dostęp do internetu (jak obecnie) i nowoczesny sprzęt.. - to by się wtedy działo!... Ważne, że ktoś przynajmniej próbował coś zbudować..
Tablety też można zaliczyć do laptopów - są mniejsze (niektóre, 10-calowe nie), a nie zapominajmy, że co poniektóre modele mają doczepianą klawiaturkę i system operacyjny Windows 8.

4. Lodówki

Wiem, wiem, co tam niektórych mogą interesować jakieś lodówki.. W końcu i tak służą jedynie do przechowywania żywności i nic po za tym..
Ale historia powstawania tej "machiny", jest bardzo ciekawa. Zaczynamy. W 1834 roku Amerykanin Jacob Perkins, jako pierwszy doszedł do wniosku, że niektóre płyny, podczas parowania, powodują schładzanie.
Razem z grupką mechaników, skonstruował lodówkę. W tym samym czasie, John Harrison, szkocki drukarz pracujący w Australii, odkrył proces schładzania niezależnie od Perkinsa i to właśnie on przyczynił się do urynkowienia wynalazku. Któregoś dnia, czyszcząc za pomocą eteru metalowe płytki z czcionkami, stwierdził, że posiada on właściwości chłodzące. Pierwsze lodówki Harrisona pojawiły się na rynku w 1862 roku. Pojawiały się potem jeszcze lodówki Bendigo, też całkiem udane.
Lodówka - jest to zatem już wiekowy sprzęt. Potrzebna, by posiłki i napoje były świeże i nadawały się do bezpośredniego spożycia..
Niektóre modele dają nam możliwość zrobienia sobie kawy czy sterowania dotykowym ekranem.. A to dopiero początek!..

5. Maile vs listy...

Teraz coś, co nie zalicza się do gadżetów, czy sprzętu elektrycznego - listy i maile. Obecnie możemy swobodnie pisać maile, czyli elektryczne wiadomości, dołączać do nich zdjęcia czy dokumenty i inne pliki..
Kiedyś taki Romeo, by skontaktować się ze swoją Julią, musiał wszystko, co ważne, spisywać na kartkę, a następnie wysyłać w kopercie.. Ukochana na list natomiast odpowiadała (lub też nie), tym samym sposobem.
Zastanówcie się przez moment i odpowiedzcie na pytanie: Czy to było bardziej romantyczne od tego sposobu współczesnego ?
Fakt, listy "kopertowe" kompletnie z użytku nie wyszły - osobiście znam kilka osób, które dosyć regularnie wysyłają na papierze swe wypociny do innej osoby..
Jednak patrząc na przestrzeni ostatnich lat - trzeba iść za ciosem i zmierzać tak, jak zmierza cyfryzacja. Obecnie nikt nie ma za złe innej osobie, że zamiast listu, piszę jej e-maila.. Taki już stan rzeczy.
Zmiany zachodzą diametralnie i należy się do nich przywyczajać.

6. Aparaty

Przechodzimy do kolejnego jakże ważnego, szczególnie w porze wakacyjno-letniej, sprzętu. Co to takiego? Aparat! Chyba każdy z nas, chce mieć pamiątkę z wakacji i rajskiego pobytu w słonecznej Chorwacji, czy na Seszelach.. To urządzenie umożliwia nam udekumentowanie wszystkiego, co tylko chcemy. Możemy swoje fotki wrzucić na Fejsa, oprawić i powieśić na ścianie..
Jeszcze nie tak dawno, mieliśmy możliwość robienia zdjęć i wywoływania ich z kliszy. Fakt, dziś też to się robi, ale coraz rzadziej i w mniejszych ilościach.. Co obecne aparaty nam dostarczają?
Oprócz zdjęć i filmów w cyfrowej jakości, także chronią same siebie. Nowe modele, są wodo i wstrząsoodporne..

Podsumowując, technologia mknie do przodu z prędkością światła. W kilka lat wszystko bardzo się zmieniło, a to dopiero przystawka przed daniem głównym. Czym zaskoczą nas producenci różnego rodzaju sprzętów ? Będziemy się dowiadywać stopniowo. Czy jesteśmy "najedzeni" ? Na pewno cena robi swoje - dobre urządzenie nie będzie tanie.. A za kilka lat, to co teraz jest na topie, będzi "staroświeckie". Może wtedy nawet babcie i dziadkowie, wkomponują się idealnie w tą całą, jeszcze nie dokońca im znaną, cyfryzacją.. To tyle z mojej strony.

Pozdrawiam!

Patryk Witczuk

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
patryk6527
Czas publikacji:
czwartek, 14 listopada 2013 17:35

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • heroldprim napisał(a) komentarz datowany na 2013/11/20 22:46:28:

  Ja mam Philipsa 5008, w porównaniu z moim starym gratem jest boski, ma cieniutką ramkę, ambilight, zużywa znacznie mniej energii. Same plusy w porównaniu ze starym modelem, a fanem kina jestem od dawna.

 • 4mario21 napisał(a) komentarz datowany na 2014/07/26 12:41:36:

  Cześć, to mój pierwszy post na forum, więc się przywitam - Marcin z warszawy ;) Ale teraz do sedna sprawy, nie wiem czy ktoś mi pomoże z problemem, ale spróbuje. Poszukuje modułu wyświetlacza do platformy BBB, zastanawiam się nad tym www.modulyhmi.pl/beagleboneblack.html - lokalna firma i w miare przystępne ceny. Co myślicie?

 • patryk6527 napisał(a) komentarz datowany na 2014/07/30 11:56:29:

  Witaj, Marcin. Niestety nie jestem w stanie Ci pomóc.

 • tomekignacik napisał(a) komentarz datowany na 2018/08/01 21:44:38:

  Ja mam takiego redmi www.aze.com.pl/pl/p/Telefon-Xiaomi-Redmi-5-Plus-32GB-EU/1558 i do gier także sprawdza się wyśmienicie. Ogólnie dotykowe telefony sprawdzają się zarówno w aplikacjach jak i w grach. Sa intuicyjne oraz wygodne w obsłudze.

Dodaj komentarz

Kanał informacyjny

trwa inicjalizacja, prosze czekac...polecam
zBLOGowani.pl
Blogi